Комітет з розподілу коштів Вікімедіа: як чесно розподілити гроші по всьому світу

Translate this post

Funds Dissemination Committee November 2015 at Wikimedia Foundation Office.jpg
FDC та працівники підтримки з ФВМ Фото користувача MGuss (WMF), вільноліцензоване на умовах CC0 1.0.

Цього тижня Комітет з розподілу коштів (FDC, КРК) рекомендував розподілення майже 3,8 млн дол. США до 11 незалежних організацій-афіліатів по всьому світу.

Перший раунд обговорень грантів на річні плани (APG, ГРП) на 2015-16, було проведено на чотириденній зустрічі-марафоні, але вона стала завершенням місяців роботи волонтерів комітету, працівників підтримки з Фонду Вікімедіа (ФВМ), і, звісно, самих заявників. Цей комітет складається з дев’яти обраних та призначених волонтерів з країн всього світу; кожен з них редагує проекти Вікімедіа понад десятиріччя. Зараз, на своєму четвертому році, КРК зустрічається двічі на рік для вирішення обсягів фінансування декількох афіліатів Вікімедіа. Ці обговорення стали першими після всерухових виборів Вікімедіа 2015.

У той час як багатьом вікімедистам цікаво бачити рекомендовані суми грошей, мало хто обізнаний з процесом, який КРК використовує для того, щоб прийняти ці рішення. Ще менше обізнані з тим, скільки всього треба сумлінно обдумати як перед, так і під час зустрічі.

Вхідні дані

Число, різноманітність, довжина вхідних документів, які потрібні для цих обговорень є дуже великими. Також, майже всі з них є публічно доступними з метою забезпечення прозорості. Контекст є ключовим у вирішенні фінансування діяльностей по всьому світу: що варте грошей, досяжне, або навіть законне, дуже сильно варіює залежно від місцевої ситуації заявника. Ця обширна документація, у такому разі, необхідна не лише для забезпечення фінансової прозорості нашого руху, а й також для певності у тому, що ми зрозуміли місцевий контекст та розповідь.

Коли заявки опубліковано, згідно з календарем ГРП, усю спільноту Вікімедіа повністю запрошують робити коментарі. З наближенням часу очної зустрічі збільшується частота регулярних телефонних розмов з працівниками підтримки з ФВМ. Це дозволяє членам комітету визначити будь-які недорозуміння чи побоювання, які в них виникають щодо кількох заявок, так щоб працівники могли попросити уточнення від заявників. Відгуки від спільноти, працівників та заявників також допомагають покращувати сам процес подачі заявок кожного року.

Очні зустрічі, які КРК робить двічі на рік, є рідкістю в різноманітних комітетах волонтерів спільноти Вікімедіа. Однак, зважаючи на важливість рішень, що приймаються, є величезна потреба впевнитися в тому, що всі члени комітету здатні взяти участь на рівній основі й що консенсус отримано у всіх аспектах розгляду.

Методи

«Бульбашки». Приклад початкового розподілу для вигаданого повторного заявника, що запитує більший грант. Розкид іде від повного фінансування до нижчого, ніж поточна сума. Зображення Сейті Хьюстон, вільноліцензоване на умовах CC BY-SA 4.0.

Приклад розподілу в другому раунді, після обговорення. Зауважте, наскільки збільшився мінімум, і, відповідно, «розкид» зменшився. Зображення Сейті Хьюстон, вільноліцензоване на умовах CC BY-SA 4.0.

Перший вагомий інструмент, який КРК використовує, щоб дійти згоди після читання всієї документації, — зібрати початкові запропоновані кількості до розподілу. Незалежно надсилаючи ці числа працівникам підтримки з ФВМ перед очними обговореннями, кожен член комітету може зробити «першу спробу» розподілу кількостей без впливу інших. Зібрані разом, ці початкові розподіли візуалізуються на шкалі від нуля до повного запиту, розмовно це називають «бульбашками».

«Розкид» дає чудову початкову точку для обговорень завдяки тому, що дає змогу побачити, наскільки далеко члени комітету один від одного в початкових розподілах. Деякі заявники отримують дуже вузький розкид початкових розподілів, що означає, що всі члени комітету загалом погоджуються на результаті, який вони хочуть бачити, але не обов’язково чому, тоді як інші заявники отримують широкий розкид (як з рівним розподілом, так і з окремими викидами). Після цього проводиться фасилітоване обговорення кожного заявника, обов’язково так, щоб на кожного було виділено адекватну кількість часу, щоб висвітлити важливі позитивні моменти або ризики, особливо для визначення важливих сфер програм. Після всього, якщо комітет рекомендує Раді ФВМ, щоб вона надала великі суми грошей юридично незалежним організаціям, Рада повинна мати цьому обґрунтування.

Другий важливий інструмент, що використовується — це «градієнти згоди». Коли комітет широко обговорив заявку, а також пройшов принаймні два раунди обговорення, щоб побачити чи звужується «розкид», голова комітету пропонує певну суму до обговорення. Ця сума може бути вищою за запропоновану в останньому раунді розподілу, середня або ж найнижча. Цей процес повторюється багато разів, з використанням різних приростів. Вимірюючи різноманітні ступені сильної та слабкої підтримки або позицій «проти» певних сум, можна погодитись на сумі, що має найбільшу сукупну підтримку серед всього комітету. За необхідності, серйозні погляди, що сильно відступають від неї, також показуються в рекомендаційному документі.

Принаймні один представник Ради довірених ФВМ присутній увесь час для підтвердження того, що процес проводиться чесно. Також, враховуючи те, що всі члени КРК є також членами спільноти Вікімедіа, можуть бути реальні, або ж вбачувані конфлікти інтересів. Щоб урахувати це, процес «відведення» є дуже ретельним. У цьому раунді обговорення чотири члени комітету не брали участь в обговоренні трьох заявок. Вони не мали доступу до будь-яких непублічних документів щодо заявки, не були присутні, коли заявки обговорювались і розподілялись кошти, як і не брали вони участь у створенні чернетки рекомендацій.

Наступні кроки

Тепер, коли рекомендації було опубліковано, перед тим як Рада вирішить чи прийняти чи змінити рекомендації КРК, заявники можуть обрати звернутись до незалежного омбудсмена КРК. Після рішення Ради, успішні заявники можуть починати свої проекти! Через шість місяців від зараз ці афіліати почнуть процес знову — листами про наміри подачі на наступний раунд фінансування за ГРП. Тим часом, процес КРК вже на своєму шляху до наступної групи заявників ГРП на 2015-16.

Ліам Ваєтт, член КРК

Більше інформації про ці гранти можна знайти у нашому оголошенні у списку розсилки до спільноти Вікімедіа.

Archive notice: This is an archived post from blog.wikimedia.org, which operated under different editorial and content guidelines than Diff.

Can you help us translate this article?

In order for this article to reach as many people as possible we would like your help. Can you translate this article to get the message out?