Ви чули? Вікімедіа має звуковий логотип

В 1980-ті увага приділялася комп’ютерам, навіть більшим, ніж ми можемо уявити. 1990-ті познайомили нас з Інтернетом; пам’ятаєте боротьбу за телефон чи ту ностальгічну мелодію при додзвоні по телефонній лінії? 2000-ті ввели в мобільну еру все. 2010-ті привели нас до потокового відео і хмар. 2020-ті роки відкривають еру штучного інтелекту, і весь цей час аудіо, як носій, залишається в тонусі з часом.

За останні кілька років ми спостерігаємо дедалі більшу різноманітність контенту в сфері аудіо, від подкастів до віртуальних голосових помічників. Для багатьох, пошук інформації – від коротких дрібниць до метафізичної головоломки – перетворився на досвід слухання. Контент Вікімедіа – незалежно від того, доступ до нього здійснюється безпосередньо, через пошукові системи чи за лаштунками – також є всюди, утворюючи основну інфраструктуру екосистеми знань. Однак наш вміст, внесок тисяч волонтерів протягом понад двадцяти двох років, часто не ідентифікується правильно. Звуковий логотип – це короткий набір звуків, що запам’ятовується, зазвичай тривалістю від 1 до 4 секунд. Наші — будуть новим способом ідентифікації вмісту Вікімедіа для різних аудиторій і пристроїв.

Пошук звуку всіх людських знань

Рада повірених Фонду Вікімедіа доручила покращити ідентифікацію нашого вмісту на аудіопристроях. Для досягнення цієї мети був оголошений глобальний конкурс, що несхожий на жоден інший. Шані Евенштейн Сігалов, заступниця голови Ради повірених та голова Комітету у справах спільноти, вважає: «Спосіб, яким люди взаємодіють з інформацією та знаннями, постійно розвивається. Як давня членкиня спільноти та науковець, я серйозно ставлюся до атрибуції вмісту та визначення джерел. Це також важлива цінність руху для всіх вікімедійців. З точки зору Ради, важливо, щоб слухачі на аудіопристроях мали можливість дізнатися про надійне джерело їхньої інформації, особливо коли вона надходить від нашого руху та внесена тисячами волонтерів. Як кваліфікований музикант, я особисто дуже цікавилася цією роботою з моменту її задуму і була вдячна за участь у ній. Чудово бачити, як це реалізується в тому ж дусі співпраці та відкритості, який визначає наш рух. Наявність звукового логотипа є важливою віхою, яка зіграє вирішальну роль у наданні нашим волонтерам належного їм визнання та поваги».

У процесі, який тривав понад рік і надихався досвідом руху з проведення конкурсів візуальних логотипів, команда звукового логотипа разом із вікімедійцями, залучивши професіоналів та ентузіастів звуку в усьому світі, створили онлайн-колекцію звуків, проводили обговорення у вікі, дзвінки для спільнот, організовували майстер-класи з редагування звуку та виробництва аудіо, відвідували віртуальні та очні заходи спільноти та навіть створювали кабіни для прослуховування.

Глобальний конкурс, голосування спільноти

Протягом місячного конкурсу з вересня по жовтень 2022 року було подано 3235 звукових логотипів від 2094 учасників зі 135 країн. З огляду на цікавість спільноти, ми ділилися випадковими партіями заявлених для участі в конкурсі звуків щотижня в міру їхнього надходження. Інтерпретації творчих підказок були просто дивовижними – звуки натовпу та птахів, перегортання сторінок, стукіт у двері, барабани, дзвони та гонги, вокал, клацання миші та введення тексту на клавіатурі.

На щастя, нам допомогли!!! Члени спільноти добровільно перевіряли матеріали, коли вони надходили, і наприкінці відбірковий комітет вікімедійців у співпраці з аудіопрофесіоналами з мережі MassiveMusic представила нам десять звукових логотипів для голосування.

Ми вирішили дати фіналістам справедливий шанс і спонукали учасників голосування прослухати всі десять і розташувати їх відповідно до своїх уподобань. Для визначення переможного звуку було обрано сильний метод, який раніше використовувався в конкурсах візуальних логотипів Вікімедіа. Було віддано 2065 голосів, із яких 76,7% учасників голосування були зареєстровані у Вікісховищі Вікімедіа понад рік. І тепер ми маємо звук-переможець офіційно.

Photo of a man sitting at a desk with a large monitor. He is wearing headphones and making music on a beat machine.

Зустрічаймо творця звуку-переможця: інженер вдень, аудіоентузіаст вночі

Тадеус Осборн з Норфолка, штату Вірджинія, США; інженер-ядерник вдень і музичний продюсер в інший час. Музика становила значну частину життя та творчої уяви Тада. У дитинстві з музикою він міг мандрувати світом прямо з подвір’я в маленькому батьківському місті. Тож створити звуковий логотип для глобальних проєктів, які намагаються поділитися сумою людських знань, було природною спробою.

Як і багато інших, Тед регулярно користується Вікіпедією, щоб знайти дрібниці чи дізнатися більше про важливу тему на роботі. Для нього рух Вікімедіа є порятунком: «Без надійних і доступних знань ми як вид не зможемо реалізувати весь свій потенціал. Чим більше нам доступно відповідей та інформації, тим краще ми зможемо розв’язувати великі проблеми», — написав він у своїй заявці на конкурс.

Серед творчих підказок Теду найбільше була співзвучна «Зростання знань». Він розробив концепцію звукового логотипа на основі того, що для нього означають споживання знань і пошук інформації, з ефектом зростання сили звуку крещендо, як бажання більшого, — цієї невгамовної людської жаги до навчання. Тед також хотів створити звуковий логотип, — не просто мелодію, що запам’ятовується, а таку, яка поєднує в собі кілька елементів і малює слухову картинку. Він записав, як гортає підручники та романи, друкує на клавіатурі та клацає мишкою, додав до-мажорний акорд і закінчив мелодією, яка для нього звучала як «Вікімедіа». За його власними словами:

«Мій звуковий логотип вітає свою аудиторію у світі інформації. Звук перегортання сторінки швидко стає бібліотекою, схожою на вихор друкування, клацання та шелестіння паперу, який обіцяє величезні запаси мудрості, а потім дружнє запрошення. Саме так я сприймаю рух Вікімедіа, відкритий і заохочувальний обмін знаннями. Багатьма-багатьма знаннями».

Що далі?

Тепер команда Звукового логотипа працюватиме з нашим партнером MassiveMusic, щоб із переможцем Тедом професійно перезаписати звук-переможець. Пізніше цього року ми продовжимо працювати з голосовим помічником і технологічними партнерами, щоб пристосувати логотип-переможець для кращої ідентифікації вмісту Вікімедіа в усьому світі. Крім того, ми підготуємо звуковий логотип для подальшого розгортання та створимо різні аудіоспецифікації для різного використання. Наприклад, 2-секундна версія, ідеальна як аудіопримітка до вмісту соціальних мереж, або довша 60-секундна версія, яку спільноти можуть використовувати для відеозаписів подій та збільшення охоплення.

Звуковий логотип стане частиною пакета з понад 2500 захищених торгових марок разом із візуальними логотипами, розробленими спільнотою «Вікіпедії» та «Вікімедіа». Це зобов’язання Фонду Вікімедіа як опікуна бренду руху та важливий перший крок до забезпечення того, щоб наш звуковий логотип не лише відображав репутацію Вікімедіа щодо, надійних, орієнтованих на людину, достовірних та доступних для світу знань, але й був захищений законом.

У хабі звукових логотипів на Meta Wiki є велика кількість інформації та ресурсів для вивчення. Слідкуйте за оновленнями в цьому просторі. Дякуємо, що допомогли нам досягнути цього моменту та відсвяткувати його разом.

No comments

Comments are closed automatically after 21 days.