З 2 по 4 червня 2023 року Редакційний комітет Хартії руху (РКХР) зібрався в Утрехті, Нідерланди, щоб попрацювати над ключовими розділами Хартії руху Вікімедіа: Глобальна рада, Прийняття рішень, Хаби, Ролі та обов’язки, Глосарій.
Починаючи з 2021 року, кожен член РКХР присвячував свій дорогоцінний час виконанню спільного обов’язку – написанню хартії для руху Вікімедіа. Тепер для руху настав час підтримати РКХР у створенні дієвої хартії, заснованої на нашому колективному баченні та принципах, а також на стратегії до 2030 року. Відповідальність розподілена, і настав довгоочікуваний момент для спільнот активно долучитися до роботи над проєктом Хартії руху. Ознайомтеся з наступними кроками нижче та дізнайтеся про те, як ви та члени вашої спільноти можете долучитися!
Хоча вони регулярно співпрацюють онлайн, це був лише третій раз, коли члени РКХР мали можливість зібратися разом і попрацювати очно. Сесії були орієнтовані на результат, сприяли колективному мисленню та заохочували до індивідуальних компромісів задля досягнення узгодженості. У світлі майбутніх обговорень у глобальній спільноті, зосереджених на найбільшій частині Хартії: Глобальна рада, Прийняття рішень, Хаби, Ролі та обов’язки, а також Глосарій, РКХР, щоб досягти прогресу в розробці Хартії, погодився прийняти підхід «достатньо добре», а не прагнути до досконалості. Лише за умови відгуків та внеску спільноти проєкти Хартії руху можуть розвиватися і згодом бути ратифіковані рухом.
РКХР, як колективу, довелося погодитися з деякими важливими питаннями щодо Глобальної ради та хабів. Зокрема, обговорено мету Глобальної ради та її роль, коли йдеться про ресурси, структуру та членство в русі. Щодо хабів, то дискусії торкалися визначення та мети, членства та складу, створення та процесів управління. Очні фасилітовані обговорення значно прискорили процес досягнення домовленостей з важливих питань, що стосуються Глобальної ради та хабів.
Історичні зусилля
Ідея створення глобального органу, який би представляв різні спільноти та стимулював структурні зміни, була темою обговорення у русі Вікімедіа ще з 2005 року.
Однією з перших була пропозиція створення Вікіради у 2005 році. Мета полягала в тому, щоб діяти як представницький орган для всіх проєктів Вікімедіа і працювати разом з Радою повірених Фонду Вікімедіа (РП). Обґрунтуванням пропозиції щодо цієї групи була допомога місцевим проєктам, покращення комунікації та підвищення потенціалу спільнот. На той час, на початку нашої вікіподорожі, не було згоди щодо необхідності такої ради. Існували побоювання, що це додасть бюрократії та ускладнить процес досягнення представництва. Ці побоювання залишаються і донині, хоча наш рух зростає в очікуваному і безпрецедентному темпі по всьому світу, а потреба в справедливості у прийнятті рішень була відтоді чітко виражена.
Більш структуровані зусилля були зроблені у 2010 році під час проєкту «Ролі руху». Він мав на меті дослідити та визначити різні ролі у русі Вікімедіа та їхній внесок у загальну місію. В результаті проєкту «Ролі руху» було розроблено модель афіліацій: на додаток до відділень, можливими формами суб’єктів Вікімедіа також стали групи користувачів і тематичні організації. Попередній «Комітет відділень» було розширено до нинішнього Комітету з приєднання.
Проєкт «Ролі руху» також запропонував хартію руху з метою допомогти руху розвиватися як сильній глобальній мережі для досягнення його місії, з надією, що хартія підтримає рух і збільшить його охоплення у недостатньо представлених частинах світу. Хартія залишилася на стадії часткового проєкту і не була завершена. Багато ідей, висунутих у цьому проєкті, вплинули на рекомендації Стратегії руху до 2030 року, в тому числі на поточну розробку проєкту Хартії руху.
У 2012 році під час конференції Вікімедіа в Берліні члени 30 відділень об’єдналися, щоб заснувати Асоціацію відділень Вікімедіа. До складу Асоціації увійшли по одному представнику від кожного відділення та одна людина, яка колективно представляла всі групи користувачів. Асоціація мала на меті подальшу підтримку обміну знаннями та участі афіліатів. Через рік після першої зустрічі вона фактично припинила свою діяльність через багато проблем, зокрема через відсутність згоди щодо мети Асоціації, її точних виконавчих обов’язків і потенційного місця розташування офісу. Два роки по тому важливою спробою прислухатися до потреб, цілей і досвіду відділень Вікімедіа став Діалог відділень. Деякі з найнагальніших питань, які переважали у 2013 році, залишаються актуальними або затяжними й сьогодні, включно з потребою у лідерстві в русі.
У 2017 році було створено стратегічний напрямок, який має спрямувати наш рух у майбутнє: До 2030 року Вікімедіа стане невід’ємною інфраструктурою в екосистемі вільних знань, і кожен, хто поділяє наше бачення, зможе до нас приєднатися. З 2018 по 2020 рік люди з усього руху об’єдналися, щоб розробити рекомендації та керівні принципи Стратегії руху. Розробка Хартії руху та Глобальної ради випливає з рекомендації 4 Стратегії Руху: «Забезпечити справедливість у прийнятті рішень». Спочатку передбачалося, що Тимчасова глобальна рада (ТГР) буде здійснювати нагляд за створенням Хартії руху та Глобальної ради. У процесі роботи відповідальність ТГР за розробку Хартії руху була передана Редакційному комітету Хартії руху. Зусилля РКХР ґрунтуються на попередніх спробах розробити Хартію, баченні Стратегії руху до 2030 року, а також на власних знаннях і досвіді різних спільнот.
Що далі?
Існують питання та дискусійні моменти, які потребують участі ширшої спільноти для того, щоб врешті-решт Хартія стала справді результатом спільних зусиль нашого глобального руху. Обговорення у спільноті відбуватимуться з липня по вересень. Нові розділи будуть викладені на Мета частинами, щоб надати учасникам руху Вікімедіа достатньо часу для ознайомлення з текстами.
- Розділ Глобальна рада та прийняття рішень буде доступний на Мета 12 липня.
- Хаби, Ролі та обов’язки і Глосарій будуть доступні на Мета 26 липня.
Окремі особи або групи з мовних спільнот з недостатніми ресурсами запрошуються подавати заявки на отримання гранту для організації обговорень їхніми мовами. Регіональні спеціалісти Комунікаційної команди руху нададуть підтримку будь-яким організаторам спільнот.
Графік майбутніх обговорень у спільноті буде оголошено на початку липня. РКХР планує використовувати існуючі зустрічі спільнот для того, щоб дослухатися до руху Вікімедіа. Якщо ви хочете розпочати обговорення Хартії у вашій спільноті, будь ласка, зв’яжіться з командою підтримки за адресою movementcharter@wikimedia.org або на сторінці обговорення Мета.
Сподіваємося побачити вас на обговореннях у спільноті.
Can you help us translate this article?
In order for this article to reach as many people as possible we would like your help. Can you translate this article to get the message out?
Start translation