Egy lépés a jövőbe: a Wikimedia projektjeinek átállása a Creative Commons 4.0-s licencre

A Wikimedia Alapítvány izgatottan jelenti be, hogy a Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 4.0-s verziójára frissítjük a licencünket, amely az egyik fő változás a Felhasználási feltételeink frissítésében, ami így a Creative Commons licencek legújabb verziójára frissíti a Wikimedia projekteket.

An image of the Creative Commons Attribution-ShareAlike badge
A Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! jelvénye. A kép készítője: Creative Commons, CC BY-SA 4.0, ezen keresztül: Creative Commons.

Örömmel jelentjük be az izgalmas változást, amely most lép életbe számos Wikimedia projektben a nemrégiben frissített Felhasználó feltétekkel (ToU): a Wikimedia projekt licencelése a Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0-s (CC BY-SA 3.0) licencről a Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 4.0-ra (CC BY-SA 4.0) változik.

Ebben a bejegyzésben bemutatjuk, hogy ez a frissítés mit is jelent a felhasználók számára, és hogy ez miként hat pozitívan az önkéntesek millióira, akik nap mint nap közreműködnek a Wikipédiában, továbbosztják annak tartalmát vagy feldolgozzák azt.

Mik azok a Creative Commons licencek, és miért fontosak a szabad tudás és a Wikimedia projektek számára?

A Creative Commons licencek olyan jogi eszközök, melyek lehetővé teszik, hogy bárki közreműködhessen egy olyan nagy és elosztott projektben mint a Wikipédia, hogy szabad kulturális tartalmakat alkosson. A Wikimedia projektekben készült tartalom Creative Commons licenc alatt érhető el, ez engedélyezi mások számára, hogy újból felhasználják és feldolgozzák azt. Ez teszi lehetővé a projektek számára, hogy szabadon elérhetővé tegyék a tudást az emberek számára, szerte a világon.

A Creative Commons licencelés lehetővé teszi az alkotók – mint a Wikipédia-szerkesztők – számára, hogy megtartsák a szerzői jogukat, míg az újbóli felhasználók – azok az emberek, akik felhasználják a Creative Commons alatt elérhető tartalmat a saját munkáikban, hogy megosszák a tudást – szabadon másolhatják, terjeszthetik és újból közzétehetik a szóban forgó művet, egészen addig, amíg betartanak két fő feltételt: A „Nevezd meg!” korlátozás azt jelenti, hogy az újbóli felhasználónak fel kell tüntetnie az eredeti szerzőt; az „Így add tovább!” korlátozás pedig azt jelenti, hogy az újbóli felhasználóknak a készített feldolgozásaikat azonos vagy egyenértékű licenc alatt kell közzétenniük. Így a Creative Commons licencek lehetővé teszik, hogy a tudást széles közben átvegyék, és segítenek abban, hogy az új tudás szabadon elérhető maradjon, ahogy az emberek fejlesztik és közreműködnek benne, illetve, hogy azok akik megkapják és felhasználják a szóban forgó tudást, megismerjék hogy az honnan származik, így megtudhatják, hogy mi a forrása, és közreműködhetnek benne a jövőben.

Miért frissítjük a licencünket CC BY-SA 4.0-ra?

Az, hogy a Wikipedia CC BY-SA 4.0 licencre frissít az előző CC BY-SA 3.0 licencről, segít abban, hogy a projekt jobban hozzáférhető, globálisan kompatibilis, egyszerűbb és olvashatóbb legyen.

1. Új tudásforrások

Évekig, a 4.0-s licenc alatt lévő tudást nem lehetett közvetlenül hozzáadni a Wikipédiához. Most már igen! Például az Egyesült Nemzetek (ENSZ) testületei és egyes nemzeti kormányok is 4.0 alatt licencelik a kiadványaikat, ezek pedig nem felelnek meg a licenc régebbi változatainak. Most már az ENSZ-től származó kiadványok közvetlenül feltölthetők a Wikimedia projektekbe, hogy forrásként, idézetforrásként és cikkekben szereplő leírásként szolgáljanak. Ez új anyagok széles területét nyitja meg a projektek előtt, amelyek felhasználhatják, és építhetnek ezekre, ez pedig segít mindenkinek abban, hogy közelebb kerüljünk a világ tudásának szabadon elérhetővé tételében. 

2. Nemzetköziesítés

A 4.0-s licenc globális licencnek készült. A 3.0 esetén a licencnek több, országfüggő verziója volt. A 4.0-val egyetlen világszintű licenc érvényes, több mint 30 hivatalos fordítással – és számos további van készülőben! Ez megszünteti a licenc különböző portolt verzióit, tehát a különböző joghatóságokhoz készült változatait. Továbbá ez megszünteti azt az igényt is, hogy a felhasználók maguk készítsenek fordításokat ezekhez a portokhoz. Ez az egyetemesség növeli a projekteken és a nemzethatárokon átívelő globális együttműködést, ezáltal ez a változás kulcsfontosságú a Wikimedia 2030-as mozgalmi céljainak eléréséhez.

3. A forrásmegjelölési követelmények egyszerűsödnek

A 4.0-s verzióval könnyebbé válik az újrafelhasználók számára a mű eredeti szerzőjének feltüntetése. Például tisztázza, hogy egy webes hivatkozás is megfelelő; ez hasznos, hiszen ez már eddig is a forrásmegjelölés bevett módja volt. Továbbá időt ad a forrásmegjelölés elvárható időben való javítására: ez azért fontos, mert anélkül oldja meg az apró hibákat, hogy indokolatlanul agresszív szerzői jogi követeléseket kellene tenni, és biztonságosabbá teszi a szabad tartalmakat azok számára, akik lehet, hogy először kísérleteznek szabad tartalmakkal és működnek közre bennük.

4. A licenc szövege is olvashatóbb

A licencek egymás melletti összehasonlítása megmutatja, hogy a licenc nyelvezete most már olvashatóbb. Ez fontos, mert segít jobban megérteniük a licencet az olyan projektek közreműködőinek, mint a Wikipédia, és azoknak is, akik felhasználják a Wikipédia információit a saját munkáikban. A tisztább, jobban rendszerezett szöveg kevesebb forrásmegjelölési hibát és az anyag szélesebb körű felhasználását eredményezheti.

An image featuring a side-by-side comparison of some of the text from the CC BY-SA 3.0 and CC BY-SA 4.0 licenses, which shows that the new version is more concise
A CC BY-SA 3.0 (balra) és a CC BY-SA 4.0 (jobbra) licencek néhány részletének egymás melletti összehasonlítása, szemléltetve az új verzió tömörségét.

Több olvasható a 4.0 újdonságairól a Creative commons ezen ismertetőjéből.

Következtetés

A CC BY-SA 4.0-ra történő frissítés segíti a Wikimedia projektjeit abban, hogy továbbra is a szabad tudás megosztásának nyílt és együttműködésen alapuló módjai legyenek. A frissítés jobban feldolgozhatóbbá és felhasználhatóbbá teszi a globális közösség számára, nagy mennyiségű új anyagot tesz kompatibilissé a Wikimedia projektjeivel, és a nyílt licencelés legfrissebb szabványaihoz igazítja a platformunkat.

Izgatottak vagyunk a szabad tudás modern, rugalmas és könnyen használható licencelésének új fejezetével kapcsolatban. Az önkéntes szerkesztők már megkezdték a releváns irányelveket tartalmazó dokumentumok frissítését a wikikben, így egyszerre vezethetjük be ezt a változást a különböző típusú és nyelvű Wikimedia projektekben, és jobban tudjuk kommunikálni az önkéntesek felé. Ha egy weboldal elavult licencverzióval rendelkezik, akkor bátran frissíthető!

No comments

Comments are closed automatically after 21 days.