Ponad 5700 dni z Wikipedią: poznajcie edytora, którego wkład ma nieprzerwanie 15 lat!

W życiu Johnny’ego Au, Wikipedia jest elementem niezbędnym. Ten edytor angielskojęzycznej Wikipedii edytuję ja codziennie, nieprzerwanie, od 11 listopada 2007, co czyni go edytorem o najdłuższym i nieprzerwanym ciągu codziennych edycji. W tym miesiącu świętujemy jego niesamowitą pracę i jego ciągłe poświęcenie idei wolnej wiedzy.

a yellow barnstar leaving a yellow trail as it flys through a white background.

Johnny Au zaczął edytować Wikipedię w roku 2006. W pewnym momencie edytowanie stało się nieodzowną częścią jego codziennego życia. Mam zwyczaj edytowania codziennie. Edytuję po tym jak się obudzę, edytuję też zanim pójdę spać, żeby utrzymać nieprzerwalność swojego ciągu edycyjnego, jak sam mówi.

Johnny codziennie sprawdza swoją obszerną listę obserwowanych stron, na której znajdują się artykuły związane z jego ukochanym miastem rodzinnym, Toronto. Od lokalnych drużyn sportowych i galerii sztuki po system transportu miejskiego – Johnny jest pasjonatem wszystkiego, co jest związane z Toronto i bacznie przygląda się wszystkim artykułom Wikipedii związanych z tym miastem. Na liście znajduje się również jego ulubione hasło poświęcone sztuce w przestrzeni publicznej Toronto; Johnny uwielbia oglądać przejawy sztuki znajdujące się w miejskim systemie metra.

Jego specjalnością są drobne edycje poprawiające czytelność hasła, kwestie językowe i ortograficzne, wycofywanie wandalizmów, dodawanie grafik i poprawianie błędów. Szczegółowa, regularna, niezłomna praca tego typu jest istotna, w artykuły w Wikipedii zachowywały swoją wysoką jakość. I ta praca jest zauważana: piecza, którą Johnny roztoczył nad artykułem o drużynie baseballowej Toronto Blue Jays została opisana w artykule w Toronto Star.

Nawyk codziennego edytowania i niezmącona miłość do Wikipedii, jak też pasja wolnej wiedzy. są rzeczami które napędzają działania Johnny’ego. Dzień w dzień, od 15 lat, A to jeszcze nie koniec. Dziennie dokonuje około 10 edycji, co stanowi imponującą liczbę 64 000 edycji ogółem w anglojęzycznej Wikipedii w ciągu ponad 5700 dni ciągłego edytowania.

Codzienne edytowanie nie zawsze było niezagrożone. Niemalże wyhamowało w kluczowym momencie historii Wikipedii, czyli podczas blackoutu z roku 2012. Skutkiem decyzji społeczności Wikipedii, która zaprotestowała przeciwko ustawom, które uznała za potencjalnie szkodliwe dla swojej działalności, anglojęzyczna Wikipedia była niedostępna przez 24 godziny i to nie tylko dla czytelników, ale również dla współtwórców. Na szczęście, w utrzymaniu nieprzerwalności codziennego cyklu edytowania pomogły Johnny’emu różnice w strefach czasowych. Przerwa w dostępie do Wikipedii rozpoczęła się o północy czasu EST, podczas gdy cykl edycyjny Johnny’ego opierał się na czasie UTC. Pięciogodzinna różnica pomiędzy tymi dwoma  czasowymi pozwoliła edytorowi nie opuścić nawet tego kluczowego dnia.

Toronto pozostaje ulubionym tematem Johnny’ego Au, acz nie jest to jedyna jego pasja. Jako wikimedianin z krwi i kości, Johnny interesuje się wieloma rzeczami: gra na pianinie, jest entuzjastą nauki, interesuje się językoznawstwem, kartografią, transportem publicznym, astronomią i sportem. Rozwija się również w dziedzinie sztuki cyfrowej i fotografii budynków oraz innych konstrukcji w trakcie ich budowy w Toronto.

Chciałby, żeby świat uznał, że projekty Wikimedia są o wiele bardziej rzetelne niż znaczna większość serwisów internetowych, mimo tego, że Wikimedia tworzą wolontariusze. Wielu ludzi nie ufa projektom Wikimedia ze względów ideologicznych, szczególnie w dobie pandemii Covid-19  oraz W kwestiach wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych w roku 2020, preferując podróby, wysoko klikalne serwisy, przepełnione dezinformacja i nieprawdziwymi informacjami. Przekonanie innych, że projekty Wikimedia nie są tendencyjne jest znacznym wyzwaniem. W działaniach wikimedian widać jednak odporność na dezinformację w trakcie pandemii i dobre przygotowanie do opisania nieoczywistego przebiegu wyborów prezydenckich.

Zapytany o to, jaką radę powinni usłyszeć inni edytorzy, odpowiada: Nigdy się nie poddawaj. Walcz w dobrej sprawie. Musimy walczyć z dezinformacją i fake newsami.

Johnny, dziękujemy za Twoją pracę i życzymy Ci 100 lat (albo i więcej!) ciągłych edycji!

No comments

Comments are closed automatically after 21 days.