Wspólnie budujemy huby ruchu Wikimedia

Po ogłoszeniu szkicu Karty Ruchu dotyczącego Rady Globalnej, czym rozpoczęła się trzecia runda rozmów ze społecznością w serwisie Meta-Wiki, z radością udostępniamy szkic kolejnego rozdziału, koncentrujący się na hubach, zachęcając społeczności do dzielenia się spostrzeżeniami. Szkic dostępny jest w językach: arabskim, chińskim, francuskim, niemieckim, hindi, indonezyjskim, portugalskim w wersji brazylijskiej, rosyjskim, hiszpańskim i ukraińskim. Jesteśmy szczęśliwi, że uczestniczycie w tej podróży. Uwagi możecie zgłaszać na stronie dyskusji, podczas nadchodzących spotkań – najbliższe już 30 lipca – jak też podczas nadchodzących wydarzeń społecznościowych Wikimedia.

Notatki ze spotkania MCDC w Utrechcie w czerwcu 2023: CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons.

Skąd wzięły się huby?

Najświeższy pomysł na huby pochodzi ze Strategii Ruchu Wikimedia 2030, a ściślej z jej rekomendacji zapewniania równości przy podejmowaniu decyzji. Huby zostały pomyślane jako zwinne i elastyczne struktury, skupiające społeczności i afiliantów i dające im możliwość zarządzania zasobami i umiejętnościami. Huby działają dzieleniu się zasobami i przenoszeniu podejmowania decyzji na poziom społeczności.

W ruchu Wikimedia prowadzone są dyskusje na temat hubów i są one na różnym stopniu zaawansowania. W rejonie Europy Środkowej i Wschodniej rozwijany jest już projekt pilotażowy, a w rejonach MENA i Ameryki Południowej (między innymi) mówi się o zakresie działalności hubów. Dyskusje na temat hubów osadzone w Karcie Ruchu i połączone z prawdziwymi doświadczeniami wikimedian w prowadzeniu pilotażowych projektów to doskonała podstawa do przyszłych współprac, by struktury hubów były bardziej przemyślane i inkluzywne.

Szkic Karty Ruchu

Karty Ruchu w jej części poświęconej hubom pokazuje, jak Komitet Karty Ruchu definiuje cel struktur hubów. Mają to być struktury wsparcia, uprawniające społeczności Wikimedia do podejmowania i wdrażania własnych decyzji, silniejszego dzielenia się wiedzą, wzajemnego uczenia się, czy współpracy w całości ruchu Wikimedia.

Wspomniany rozdział wyjaśnia główne odpowiedzialności hubów, ustanawiając wytyczne. Uznaje niebywały potencjał, który dzierżą lokalni edytorzy w dziedzinie zrozumienia i odniesienia się do wyzwań w danym rejonie geograficznym czy tematycznym. Huby zachęca się do podejmowania projektów uprawniających ich społeczności i do udzielania wsparcia tam, gdzie nie było ono uprzednio osiągalne. Karta Ruchu mówi w swoim rozdziale o hubach również o zbieraniu środków i ich podziale, jak też o ustanawianiu hubów i ich systemach zarządzania.

Zachęcamy, byście podzielili się – osobiście lub jako całe społeczności – opiniami o tych koncepcjach. Mając w pamięci poprzednie dyskusje poświęcone hubom, takie, jak warsztat z listopada 2021, dialog o hubach, globalne konwersacje z marca 2022 i czerwca 2022, szczególnie zachęcamy do wyrażania opinii organizatorów hubów z różnych zakątków świata.

Uczestnicy dyskusji online o hubach, styczeń 2021. CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons.

Jak się włączyć?

Komitet Karty Ruchu uznaje istotę zbiorowej mądrości w tworzeniu struktur hubów. Każdego uczestnika ruchu Wikimedia zachęcamy do podzielenia się swoimi przemyśleniami na temat dowolnej części szkicu Karty Ruchu. Dopracowanie koncepcji hubów będzie bez Waszego wsparcia trudne, bo huby mają odzwierciedlać różnorodność globalnych potrzeb społeczności Wikimedia. Mamy nadzieję, że dyskusja z Wami otworzy wiele drzwi.

Zachęcamy do komentowania na stronie dyskusji rozdziału o hubach w serwisie Meta. Zapraszamy też na otwarte dyskusje ze społecznością, znane jako MCDC Launch Party, na których świętujemy dotychczasowe dokonania Komitetu i i wymieniamy się pomysłami – zapraszamy 30 lipca o 14:00. Jeśli potrzebujecie dodatkowej asysty tłumaczeniowej – dajcie znać w formularzu zapisów na spotkanie. Możecie też dokonać zapisu w Movement Strategy Forum i dostać przypomnienie o spotkaniu na 30 minut przed jego rozpoczęciem.

Granty – Movement Charter Community Conversations Support Grants

Chcecie zorganizować spotkanie społecznościowe z innymi wikimedianami i porozmawiać o hubach? Potrzebujecie wsparcia finansowego na podstawowe wydatki? Mamy na ten cel przewidziany program grantowy. Zapraszamy na jego stronę, gdzie można zawnioskować do 30 lipca. Wsparcia udzielają też regionalni specjaliści zespołu Movement Communications, jeśli macie pytania lub potrzebujecie dodatkowych wyjaśnień.

Spotkanie MCDC w Utrechcie – czerwiec 2023. Zakończenie i dyskusja. CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

No comments

Comments are closed automatically after 21 days.