Темний режим вже на підході

Зображення для бета-версії темного режиму, дизайн від Джастіна Шерера (ФВМ)

Вночі білий скін Вікіпедії засліплює нас, і це дуже незручно. Пропоную, щоб для користувачів був перемикач на нічний режим або принаймні темніший колір. Це також має бути доступним для мобільної версії. – VictorPines, 2017

Якийсь перемикач темного або нічного режиму. Це було б найбільш доступно як функція для всіх, а не тільки як новий скін для зареєстрованих користувачів. – Premeditated Chaos, 2018

Кольори проєктів Вікімедіа білі або близькі до білого, що при тривалому перегляді призводить до пошкодження очей, а також до споживання більшої кількості енергії на ноутбуці.David L, 2021

Будь ласка, додайте темний режим!! – Crenshire, 2023

Фонд Вікімедіа отримав багато подібних запитів. Темний режим доступний у мобільних застосунках Вікіпедії, але все ще відсутній у веббраузері. Це було поширеним запитом від редакторів в опитуваннях побажань спільноти та під час розгортання теми Вектор 2022 – сотні коментарів! Ми хотіли б подякувати за все це.

Деякий час то́му кілька співробітників Фонду, Volker, Alex, Carolyn і MusikAnimal, створили скрипт темного режиму як експеримент. Він став популярним гаджетом у вікі-проєктах. Але до цього року було неможливо зробити темний режим звичайною частиною інтерфейсу. Тепер, з допомогою спільнот, ми нарешті готові працювати над цією функцією! Продовжуйте читати, щоб дізнатися про переваги темного режиму, що зробило його можливим і як долучитися.

Навіщо потрібен темний режим?

Темний режим покращує доступність. Основна перевага полягає в тому, що він зменшує навантаження на очі. Коли ми довго читаємо або редагуємо, особливо коли навколо темно, контраст між яскравим екраном і навколишньою темрявою може викликати дискомфорт. Темний режим пом’якшує цей дискомфорт, надаючи темний фон зі світлим текстом, зменшуючи відблиски й зводячи до мінімуму втому очей. Ця функція особливо корисна для читачів, які читають вночі або проводять багато часу за своїми пристроями.

Багато читачів і редакторів віддають перевагу темному режиму. М’якші, темніші відтінки можуть бути менш різкими для очей і створювати більш розслаблене середовище для читання, покращуючи враження від читання.

Світло серед тіней…, Andrés Nieto Porras

Завдяки чому стало можливим створення темного режиму?

Раніше не було можливості змінювати наш вебінтерфейс на основі вподобань користувачів, які вийшли з системи. Ці користувачі не могли встановити бажану щільність сторінки, змінити розмір шрифту або встановити темний режим. Крім того, архітектура оформлення та дизайну MediaWiki ускладнювала підтримку двох колірних схем (світлої і темної). Потрібно було спочатку покращити ці три аспекти.

  • Ми почали з покращення архітектури інтерфейсу – ми робили це під час створення теми Вектор 2022. Це заклало основу для подальших змін інтерфейсу.
  • Далі Команда дизайну систем представила Codex, а разом з ним і “токени дизайну”. Це корисні змінні, як шаблони у вікі, які дозволяють нам створювати та централізувати визначення кольорів.
  • Нарешті, ми додали можливість робити налаштування для користувачів, які вийшли з системи. Під час роботи над темою Вектор 2022 ми створили перемикач, який змінює ширину області вмісту. Прислухавшись до думки редакторів і трохи пофантазувавши, ми зробили його доступним і для користувачів, які не ввійшли в систему. Потім наші інженери та архітектори створили ширшу систему, яка дозволила нам налаштовувати більше параметрів.

З цією системою ми змогли почати планувати проєкт “Доступність для читання“. Це наша відповідь на потребу користувачів у комфортному читанні вікі та налаштуванні параметрів. На першому кроці користувачі, що увійшли та вийшли з системи, зможуть вибирати різні розміри шрифтів та щільність тексту. Наступним буде темний режим.

Як ми це зробимо? Спільними зусиллями. Але як саме і як до цього долучитися?

Редактори контролюють контент, який включає шаблони: амбокси, картки, навігаційні блоки, а також растрові зображення, часові шкали, таблиці тощо. Деякі з них, наприклад, таблиці погоди і спортивні таблиці, використовують кольори у значущий, або семантичний, спосіб. Якщо просто інвертувати ці кольори, вони одразу втратять своє значення. Потрібно знайти інші варіанти.

Який би технічний підхід ми не обрали, ми будемо координувати свої дії з редакторами. Ми можемо створити різні рішення для великих і малих спільнот. У найближчі тижні ми звернемося з конкретними питаннями та ідеями.

Ми хотіли б почати поступово, з обмеженої кількості спільнот і вікі. По-перше, темний режим буде бета-можливістю. Таким чином, він буде доступний лише для користувачів, які увійшли в систему і вирішать його увімкнути. Коли ми будемо створювати фінальну версію, будь-який користувач, що увійшов у систему, матиме можливість тестувати її разом з нами.

Ми будемо обговорювати все з адміністраторами інтерфейсу, розробниками шаблонів і модулів та редакторами, зацікавленими в тому, щоб зробити вікі простішою для читання для всіх. Разом з ними ми хотіли б попрацювати над рекомендаціями, як зробити сторінки більш пристосованими до темного режиму. Ми також допоможемо їм скоригувати поточний код у вікі. Коли достатня кількість сторінок стане дружньою до темного режиму, ми впровадимо темний режим для користувачів, які вийшли з системи. (До речі, ми не впевнені, скільки сторінок буде достатньо. Ми запитаємо про це теж!)

Що ви думаєте про все це? Напишіть на нашій сторінці обговорення проєкту. Не забудьте підписатися на розсилку новин вебкоманди, щоб не пропустити жодних наших оновлень. Дякуємо!